Opublikowano:

Krótka historia fascynatorów

Historia fascynatorów

Trudno powiedzieć, kiedy po raz pierwszy ktoś założył na głowę ozdobę i stwierdził, że ta idealnie podkreśli jego fryzurę. Nie wiadomo też, czy tak naprawdę była to kobieta, czy mężczyzna (bo przecież panowie też zakładali na głowę np. wieńce laurowe). Wiadomo, że samo słowo fascynator do języka polskiego trafiło z Wielkiej Brytanii (ang. fascinator), ale wcześniej miało związek z łaciną i słowem „fascinare”, czyli rzucać urok.

Z głową w chmurach

Europejska moda na dekorowanie głowy sięga późnego renesansu – zgodnie ze zwyczajem pod koniec XVI wieku chrześcijanki nosiły mały toczek. Wraz z barokiem zaczęły się pojawiać ozdoby, które przypominały nieco współczesne fascynatory. Zwiększony handel z Afryką w XVII wieku sprawił, że wśród arystokracji i wyższej klasy popularne stały się strusie pióra. Szczególnie upodobała je sobie królowa Francji Maria Antonina. W XIX wieku funkcję fascynatora spełniał lekki dzianinowy kaptur noszony na głowie i wiązany pod brodą, a nazywany „chmurą”. Po raz pierwszy został opisany w 1870 roku w książce Roberta Kempa Philipa „Best of everything, by the author of Enquire within”.

Fascynator w alternatywie

W latach 30. XX wieku fascynator nagle uciekł z modowej terminologii i pojawił się dopiero w latach 90., już w zakresie, w którym znamy go teraz: jako nakrycie głowy będące alternatywą dla kapelusza. Do jego popularyzacji przyczynili się czołowi projektanci: Stephen Jones i Philip Treacy. Obecnie fascynator popularny jest szczególnie w krajach anglojęzycznych: Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Australii. Tam jest obowiązkowym akcesorium podczas nabożeństw, szczególnie chrztów, pogrzebów oraz wesel i na ogół jest noszony z dość formalnym strojem. Fascynatory są też elementem dress codu na wyścigach konnych, takich jak Grand National, Kentucky Derby i Melbourne Cup. W Polsce także wprowadza się do regulaminu zalecenia, aby kobiety zakładały na zawody jeździeckie (Gałkowo Masters, tor na warszawskim Służewcu) mniejsze bądź większe nakrycia głowy. Organizuje się również konkursy kapeluszy.

Gałkowo Masters

Współcześnie z Expose

Wniosek? Historia pokazuje, że fascynatory były modne niemal w każdej epoce. Moda na dodatki do włosów od wielu lat nie przemija. Podlega oczywiście trendom, zmianom geopolitycznym i porom roku, ale istnieje od zawsze. Co jest modne dzisiaj? Zaglądajcie na naszą stronę i profil na FB, aby być na bieżąco.