Opublikowano:

Slow fashion, czyli jak powstają fascynatory

Reportaż Jak powstają fascynatory?

Zastanawialiście się może kiedyś, jak wygląda praca modystki? Dzięki temu artykułowi możecie zajrzeć do pracowni Expose Akcesoria i prześledzić pracę projektantki Magdy Zgórskiej. Oprócz tekstu dużo powiedzą Wam zdjęcia, które znajdziecie w galerii. W końcu w modzie obraz jest równie ważny jak słowo. Dlaczego tytuł „slow fashion”? Bo tworzenie takiej mody wymaga czasu. Wszystko przygotowane jest ręcznie i nie da się zrobić dwa razy takiej samej ozdoby…

Co to są fascynatory?

Naszą specjalnością są fascynatory. Są to ozdoby do włosów nieco większych rozmiarów, które przybierają fantazyjne formy. Do ich zrobienia używa się takich materiałów, jak: sinamay, krynolina, woal, pióra oraz mnóstwo biżuteryjnych elementów. Fascynatory to bardzo wąska gałąź sztuki modniarskiej. To jednak właśnie one zawładnęły projektantką wiele lat temu i nadal nią rządzą 

„Muszę przyznać, że upodobałam sobie tę formę wyrazu. Jest wdzięczna, kolorowa, plastyczna i właściwie nieograniczona wyobraźnią. Twórca raz może szaleć z kształtem i kolorem, a raz trzymać się surowych zasad minimalizmu. To nigdy się nie nudzi!” – mówi Magda Zgórska. Modystka uważa także, że nie da się zrobić dobrego fascynatora fabrycznie: „Żadna maszyna nie zrobi kwiatu z piór czy jedwabiu. Żaden komputer nie wyliczy nachylenia splotu i kąta opadania woalki”.

Od projektowania…

Jak wygląda proces tworzenia nowego projektu? 80% to planowanie, 20% wykonanie. W momencie, gdy projektantka tworzy nową ozdobę, ma już ją całkowicie przemyślaną i rozrysowaną. Trzeba jednak od razu powiedzieć, że to, co dobrze wygląda na papierze, niekoniecznie musi sprawdzić się na głowie. Projekt więc zawsze przechodzi fazę testów.

Najpierw weryfikowane są same materiały. Badamy ich gibkość. Sprawdzamy, czy są wolne od wad. Patrzymy, jak prezentuje się ich kolor w różnym świetle, a przy wielokolorowej ozdobie – musimy mieć pewność, że barwy ze sobą współgrają. Potem powstaje model testowy, który kilkukrotnie trzeba założyć na głowę. Sprawdzamy, jak wygląda pod każdym kątem, do jakich uczesań pasuje. Robimy mu także zdjęcia, aby mieć pewność, że będzie fotogeniczny. Przecież Panie często zakładają go na ważne uroczystości, które potem zostają uwiecznione.

…do ręcznej roboty

Potem zaczyna się szycie. W grę wchodzi igła i nitka, pistolet z klejem, a nawet żelazko! Zanim projektant z dumą pokaże światu swoje dzieło, musi najpierw trochę się namachać nożyczkami, a nawet czasami skaleczyć sobie palce. Z naszych doświadczeń wynika, że ciężko byłoby udowodnić winę rękodzielnikowi, gdyby popełnił jakieś przestępstwo. Bardzo często się bowiem zdarza, że podczas pracy całkowicie niszczy sobie linie papilarne na opuszkach palców 

Ile potrzeba czasu na szycie? To zależy od stopnia skomplikowania ozdoby. Niektóre wymagają godziny, inne tygodnia (bo na przykład trzeba odczekać, aż materiał po sklejeniu wyschnie). Nie ma tu miejsca na pośpiech! Projektant musi się maksymalnie skoncentrować na swojej pracy, bowiem każdy detal musi być starannie wykończony. Poniżej znajdziecie fotograficzny reportaż z pracowni. Jego autorką jest Ania Oleńczuk ze studia Beauty in Frames.

Kurs projektowania fascynatorów

Dla tych, co chcą nie tylko proces tworzenia zobaczyć, ale i samemu w nim uczestniczyć, mamy dobrą wiadomość! Już 29 listopada w showroomie Expose na ul. Chopina 22 w Szczecinie odbędzie się pierwszy kurs projektowania fascynatorów. Temat spotkania będzie dotyczył ozdób z sinamay’u. W trakcie warsztatów zdobędziecie dużo wiedzy na temat materiałów, technik i narzędzi modniarskich oraz wykonacie własnoręcznie dwa modele – jeden na toczku, a drugi na opasce lub spince.

Swoje dzieła będziecie mogli wykorzystać podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, zabrać na imprezę sylwestrową lub podarować komuś w prezencie. Zostaniecie także wyposażeni w podstawowe materiały, które będziecie mogli zabrać do domu, aby jeszcze raz przećwiczyć to, co dowiedzieliście się podczas kursu. Więcej szczegółów znajdziecie w tym artykule: https://exposeakcesoria.pl/kurs-projektowania-fascynatorow-ozdoby-z-sinamayu/ Dużo atrakcji, a mało miejsc, więc warto szybko dokonać rezerwacji!